logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

PORADA: Czy pleksi zatrzymuje UV?

   09.05.2004, przeczytano 24968 razy

Czy czysta pliksi zatrzymuje promienie UV i w jakim stopniu w stosunku do szkła?


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/czy-pleksi-zatrzymuje-uv,2195,artykul.html

ODPOWIEDŹ:
Zarówno pleksi przezroczyste jak i szkło w pewnym stopniu zatrzymują promieniowanie UV. Konkretne parametry zależą od rodzaju pleksi i szkła. W stosunku do pleksi, producenci najcześciej podają jednak jej odporność, a nie stopień przepuszczalności promieni UV.


avatar użytkownika
+ + +

Tekst opublikował użytkownik: Arkadiusz Trojanowski

Więcej informacji o użytkowniku

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
avatar użytkownika
,

Panie ekspercie by się pan nie ośmieszał takimi odpowiedziami. Pytanie jest jasno postawione. Jak się nie wie to można napisać " nie wiem ". Taka odpowiedz to nie wstyd. Wstydem jest to co pan napisał. Tomek.
ps.Ja też nie wiem co bardziej zatrzymuje UV szkło czy pleksa. Żeby pan mógł odpowiedzieć na to pytanie to niech pan zrobi takie doświadczenie. Niech pan weźmie kawałek szkła i kawałek pleksy o takim samym kolorze i grubości. Nie może to być kolor czerwony. Najlepiej przezroczyste żeby były. Niech pan ustawi lampę UV i aparat fotograficzny ze światłomierzem naprzeciwko siebie w pewnej odległości, chociaż lepiej żeby to był sam światłomierz z fotoogniwem. Tej odległości nie wolno zmieniać przez cały czas pomiaru. Między aparat i lampę wkłada pan szybę. Na światłomierzu odczytuje pan jakąś wartośc. Potem zamiast szyby pleksę. Jak pan to zrobi to niech pan napisze tutaj jakie były wyniki.

avatar użytkownika
,

Tomek, znowu przyjdzie nam polemizować, ale opisaną przez Ciebie próbę powinien wykonać autor pytania, jeśli ma próbki konkretnych materiałów. Arek dał jedyną możliwą odpowiedź na to pytanie: nie istnieje jedna odpowiedź - jest ich tyle, ile rodzajów pleksy lub szkła.

Jest to cenna uwaga dla tych, którzy mają wyrobione zdanie na temat "ogólnej" przepuszczalności szkła lub pleksy i dlatego ją opublikowaliśmy. Wynika z niej, że informacje o "ogólnej" przepuszczalności są **nieprawdziwe**, bo parametr ten jest różny dla różnych materiałów. Sam się kiedyś przejechałem na takich informacjach i zaliczyłem przed klientem niezłą kompromitację. Gdyby wtedy ktoś zwrócił mi uwagę, że szyba szybie nierówna, pewnie by do tego nie doszło.

Dziś masz do czynienia z najróżniejszymi materiałami, zdarzają szyby klejone specjalnymi żywicami ograniczającymi przepuszczalność UV - takie okno zachowuje się zupełnie inaczej niż pojedyncza szyba w witrynie itd. Szyby o różnym stopniu izolacyjności cieplnej różnią się znacznie przepuszczalnością - także w zakresie UV. Szkła antywłamaniowe zawierają laminat, który dodatkowo chroni przed UV. A szkło kwarcowe?

To samo dotyczy pleksy, która bywa np. wyposażana w filtry UV. Weź teraz pod uwagę, że spora część pleksy dostępnej na rynku pochodzi z przemiału wtórnego. Zapewne sam producent nie umie w takich wypadkach powiedzieć co wychodzi z tych mieszanek, nie mówiąc o utrzymywaniu stałych parametrów w zakresie przepuszczalności UV... Nikt odpowiedzialny nie da jednej odpowiedzi na temat przepuszczalności szkła lub pleksy.

pozdrowienia
Łukasz
  

avatar użytkownika
,

Tak, plexi zatrzymuje UV, natomiast rzeczywiście brak jest szczegółowych danych o stopniu blokady, choć wiadomo, że opalić się pod nią nie można :-)). Jest natomiast produkowana specjalna plexi, która PRZEPUSZCZA UV stosowana np. w solariach.

avatar użytkownika
,

tak czytam ten temat i az postanowilem zalozyc sobie tu konto...
nie wiem skad wy bierzecie ta plexi co nie przepuszcza uv, ale ja uzywam plexi do przyciskania szablonu z foli przed plytka ktora mam naswietlac (plytka pokryta emulsja wrazliwa na uv)
szklo zatrzymuje promieniowanie uvwyjatkiem jest szklo kwarcowe, ale tego raczej nikt w reklamie uzywac nie bedzie

avatar użytkownika
,

Plexiglas zawiera domieszki filtrujace UV zapobiegajace zolknieciu i biodegradacji plyty, w przeciwienstie naprzyklad do poliweglanu ktory pokrywany jest warstwa chroniaca przed UV.
Sa folie specjalne 3m i sunguard samochodowe z filtrami UV i te folie maja parametry scisle okreslone jesli biega o uv.
  

Najnowsze w tym dziale

Jak przeprowadzić onboarding freelancerów?
Skuteczne wdrożenie freelancerów to klucz do sukcesu każdej firmy. Niezależni specjaliści wnoszą unikalne umiejętności i wiedzę, ale aby w pełni wykorzystać ich potencjał, potrzebny jest skuteczny onboarding. Dzięki temu szybko odnajdą się w zespole i zaczną działać na pełnych obrotach.
Jak przygotować sklep internetowy na Black Friday?
Black Friday dynamicznie zyskuje na popularności w Polsce – w ubiegłym roku aż 63% rodzimych konsumentów planowało zakupy w ramach tego święta e-handlu. Nasi rodacy zakładali, że wydadzą 400-500 zł, a najbardziej interesowały ich obniżki rzędu 50-60% wynika z raportu UCE RESEARCH i Grupy Offerista. Według danych Salesforce średnia wartość zamówienia w...
Najczęstsze problemy z drukarką laserową
Pracując w biurze, często borykamy się z problemami z drukarką laserową. Pojawiają się niewyraźne litery czy ciemne pasy lub plamy na kartce, które psują estetykę wydruku i sprawiają, że musimy powtarzać drukowanie. Aby uniknąć marnowania papieru i nie opóźniać przygotowania ważnych dokumentów czy korespondencji, warto zadbać...
Kto powiedział, że zakupy nie mogą być zabawą? Grywalizacja zmienia sposób, w jaki postrzegamy lojalność klientów. Dzięki niej zamiast nudnych programów punktowych otrzymujemy ekscytujące wyzwania i nagrody. Dowiedz się, jak firmy budują zaangażowane społeczności wokół swoich marek dzięki wprowadzeniu grywalizacji.
Znaczenie digitalu podczas organizacji eventów
W dobie transformacji cyfrowej organizacja eventów wymaga nie tylko starannego planowania i doskonałej logistyki, ale też umiejętności efektywnego wykorzystania dostępnych narzędzi cyfrowych. To właśnie odpowiednie działania digitalowe pomagają zarówno skutecznie wypromować wydarzenie, jak i zadbać o jego angażującą dokumentację.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764