logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

PORADA: Jak okleić kaseton podświetlany: czarne tło i biały napis

   01.07.2015, przeczytano 5457 razy

Mam do oklejenia kaseton podświetlany z pleksi przezroczystej. Logo klienta jest dosyć proste: czarne tło i biały napis. Jak przykleić od środka czarne tło z wyciętym napisem przy pomocy folii transportowej? Na mokro czy na sucho? Jeśli na mokro to jaki środek do tego użyć?


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/jak-okleic-kaseton-podswietlany%3A-czarne-tlo-i-bialy-napis,25312,artykul.html

Mój plan jest taki: kleję czarne tło z wyciętym napisem i na to przyklejam białą folię na całą folię czarną... tylko nie wiem czy tą czarną na mokro kleić czy na sucho. Ten wycięty napis na folii czarnej może pokomplikować sprawę (na razie folia czarna jest nieobrana).

Odpowiedź:

Najlepszy efekt osiąga się przy klejeniu na mokro. Ta metoda wybacza wiele i można usunąć ewentualne opiłki czy ziarnka piasku nawet po naklejeniu.

Wady klejenia na mokro w tym przypadku nie mają znaczenia. Oklejenie czarnej folii białą, nie jest idealnym pomysłem. Przy krawędziach logo powstaną tuneliki powietrza których nie da się usunąć, a które będą widoczne od frontu.

Proponuję wyciąć ten sam plik z białej folii i wycięte elementy wpasować na mokro w otwory w czarnej folii. Ważne aby użyć folii transparentnej przeznaczonej do podświetleń. Tego rodzaju folie mają w swoim składzie specjalne stabilizatory zapobiegające skurczowi i w konsekwencji powstawaniu szczelin pomiędzy kolorami.

Jako płyn do klejenia na mokro polecam płyny dostępne u dystrybutorów folii np. Easy Aply, Easy Fol czy Stick it right. Można też użyć płynu do naczyń do danego do wody w proporcjach 1:100.

I jeszcze o papierze transportowym. Nie każdy się nadaje. Źle dobrany papier będziemy przeklinać! Idealne są papiery o słabym kleju na bazie akrylu. Takie papiery ma w ofercie Warsfol (TP110) i Igepa (Avery Application Paper 330).

Powodzenia
Krzysztof Wolski


avatar użytkownika
+ + + + + +

Tekst opublikował użytkownik: Krzysztof WolskiKrzysztof Wolski o sobie:

Kompetencje:
- rodzaje i właściwości folii samoprzylepnych
- techniki nanoszenia folii
- wycinanie grafiki ploterem
- reklamy z folii na pojazdach

Więcej informacji o użytkowniku

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
avatar użytkownika
,

....nakleić na sucho białą folię na czarną - następnie wrzucić w ploter z mocniejszym naciskiem noża aby przeciął dwie warstwy folii - wszystko mamy wtedy idealnie spasowane bez żadnych problemów - potem wystarczy nanieść transport na wycięte liternictwo i całość nakleić na plexe. O ile przy większych literach można je wcześniej wybrać z folii tak małe liternictwo dobrze zaaplikować razem z folią i odkleić je później od plexy.

...sama plexa użyta do kasetonu powinna być mleczna , a nie bezbarwna. .

Najnowsze w tym dziale

Wykorzystanie prac stworzonych dla agencji we własnym portfolio
Dostałam propozycję pracy dla agencji reklamowej. Będę jednak też nadal tworzyła jako freelancer. Czy mogę wykorzystywać przygotowane dla agencji materiały w moim portfolio?
„Dama z Łasiczką” w reklamie piwa: Jak zdobyć zgodę?
Chcę wykorzystać „Damę z łasiczką” do plakatu reklamującego piwo. Od kogo mogę uzyskać na to zgodę?
Odszkodowanie za zmiany w projekcie plakatu
Zaprojektowałam serię plakatów na festiwal filmowy. Zaakceptowali mój projekt i zapłacili mi wynagrodzenie. Niedawno zostały opublikowane, wiszą też na słupach ogłoszeniowych. Proporcje oraz kolorystyka zostały zmienione i w konsekwencji dalece odbiegają od przygotowanych przez mnie projektów. Nie pytali mnie o zgodę, czy w związku z tym mogę żądać odszkodowania?
Czy do oklejenia auta lepiej można zastosować folię odblaskową wylewaną Oralite 5400? Czy jest trwalsza niż Reflekton? Na samochodzie jest małe przetłoczenie ale to nie przeszkadzało przy klejeniu. Chodzi mi o trwałość i odporność na warunki pogodowe.
Szukam sposobu aby wycinać naklejki prostokątne o wymiarach 20x10cm na wylot z folii monomerycznej (szerokość 105 cm, druk solwentowy). Do tej pory radzę sobie w ten sposób, że wycinam z pomocą linijki paski po szerokości foli, a następnie na ręcznej gilotynie docinam naklejki pod wymiar. Metoda skuteczna, lecz strasznie nużąca i czasochłonna. Czy jest jakieś urządzenie...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764