logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Kampania „Sprawiedliwe Sądy”: Prawo złamano, śledztwa nie będzie

  PR 21.03.2019, przeczytano 679 razy
ilustracjastrzałka
fot. sprawiedliwesady.pl

Anna Plakwicz i Piotr Matczuk - powiązani z PiS właściciele spółki Solvere, której powierzono przeprowadzenie kampanii „Sprawiedliwe Sądy”, złamali przepisy antykorupcyjne - ustaliła prokuratura, odmawiając jednak wszczęcia w tej sprawie śledztwa.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/kampania-_sprawiedliwe-sady_%3A-prawo-zlamano%2C-sledztwa-nie-bedzie,381737,artykul.html

We wrześniu 2017 roku rozpoczęła się ma kampania mająca przekonać Polaków do firmowanych przez partię rządzącą zmian w sądownictwie. Przygotowała ją oficjalnie Polska Fundacja Narodowa, finansowana przez spółki Skarbu Państwa. Realizację kampanii powierzono dopiero co powstałej firmie Solvere.

"To standardy azjatyckich dyktatur" – komentowali kampanię politycy opozycji, zarzucając wykorzystanie środków publicznych do organizacji kampanii politycznej Prawa i Sprawiedliwości.

Wkrótce wokół kampanii wybuchł kolejny skandal – jak ustalili dziennikarze Onetu, firmę Solvere założyła Anna Plakwicz i Piotr Matczuk – aktywiści PiS, którzy rejestracji firmy dokonali będąc urzędnikami kancelarii premier Beaty Szydło. Za kampanię „Sprawiedliwe Sądy” spółka otrzymała 1,2 mln zł.

Przepisy antykorupcyjne wyraźnie zakazują urzędnikom prowadzenia działalności gospodarczej, w związku z czym przedstawiciele opozycji złożyli na Annę Plakwicz i Piotra Matczuka doniesienie do prokuratury. Sprawa zakończyła się ostatnio prawomocną odmową wszczęcia śledztwa przez prokuraturę.

Prokurator w uzasadnieniu odmowy przyznaje wprawdzie, że Plakwicz i Matczuk złamali przepisy antykorupcyjne, rozpoczynając działalność gospodarczą w czasie gdy byli jeszcze urzędnikami KPRM i nie ujawniając tego w oświadczeniach majątkowych. Prokuratura nie widzi jednak możliwości pociągnięcia ich do odpowiedzialności ze względu na fakt, że obecnie nie pełnią już funkcji publicznych, nie ma zatem możliwości zwolnienia ich z pracy ani wymierzenia kary dyscyplinarnej.

Jednocześnie prokuratura usprawiedliwia działanie właścicieli spółki Solvere dowodząc, że „nie było zamierzone” i „według wszelkiego prawdopodobieństwa” miało wynikać z niewiedzy o zarejestrowaniu firmy przez sąd, co nastąpiło na 6 dni przed wypełnieniem pierwszego oświadczenia majątkowego.

Kariera spółki Solvere nie trwała długo. Po zakończeniu „sądowej” kampanii Plakwicz i Matczuk zlikwidowali firmę i wrócili do Kancelarii Premiera. Było to jednak już za czasów Mateusza Morawieckiego. Według Onetu konflikty z otoczeniem nowego premiera doprowadziły do ich odejścia z pracy w rządzie. Plakwicz został zatrudniony na stanowisku dyrektora w podległym Ministerstwu Obrony Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Źródło: Onet

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Zbliżamy się do wprowadzenia drugiej z ogłoszonych przez rząd na 2024 rok podwyżek płacy minimalnej. Jak radzą sobie pracodawcy oraz pracownicy po pierwszej, styczniowej podwyżce? Czy są przygotowani na kolejną?
Popularność marek własnych jest coraz większa. Wartość tego sektora na polskim rynku wzrosła o 19 proc. rdr. i w 2023 r. przekroczyła 50 mld złotych. Ponadto 27 proc. konsumentów deklaruje, że w ciągu najbliższych 6 miesięcy chce kupować jeszcze więcej takich produktów. Kluczowym argumentem dla nabywców są konkurencyjne ceny, przy jednoczesnym...
Pokolenie Z chce zbierać punkty i wymieniać je na kupony promocyjne
Jak pokazują dane, klienci doceniają benefity, jakie zapewniają im programy lojalnościowe. To narzędzie marketingowe to też korzyść dla przedsiębiorców, którzy zyskują sposób na zaangażowanie swoich klientów. Proponując im dedykowane benefity przy zakupach, mogą zatrzymać klienta na dłużej, także młodego pokolenia, uchodzącego za niezbyt...
Raport „Żyjesz w phygitalu, choć o tym nie wiesz. Jak Polacy korzystają z technologii łączących światy online i offline?” opracowany przez firmę doradczo-technologiczną Future Mind, poświęca dużo uwagi temu, jakie podejście do technologii ma generacja silvers . Jak pokazują wnioski zawarte w raporcie, coraz więcej starszych osób styka się z...
Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Tak deklaruje 41,3% respondentów. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów, bo 39,7%. Z kolei 28,2% ankietowanych niepokoi podnoszenie składek zusowskich. Badanie też pokazuje, że uczestnicy sondażu...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764