logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

KER: żółwie i pośladki w reklamie Tiger niegroźne dla dzieci

   23.10.2017, przeczytano 1482 razy
ilustracja

Zespół Orzekający Komisji Etyki Reklamy oddalił skargę na spot promocyjny napoju energetycznego Tiger przygotowany przez agencję Brasil, nie dopatrując się w nim naruszenia Kodeksu Etyki Reklamy ani zagrożenia dla dzieci i młodzieży.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/ker%3A-zolwie-i-posladki-w-reklamie-tiger-niegrozne-dla-dzieci,34214,artykul.html

Skarżący wskazał, że reklama TIGER – MOCNIEJ SZYBCIEJ CELNIEJ TRZEŹWIEJ jest dostępna również na kanale Youtube. W spocie użyto szybkiego montażu i dynamicznych ujęć. Wśród nich znalazła się para żółwi przedstawionych w pozycji budzącej skojarzenia stosunku seksualnego oraz dwu sekundowe ujęcie damskich półnagich pośladków w dwuznacznym tańcu/pozycji/ruchu.

- Zakładam że reklama nie jest kierowana do dzieci, natomiast mając na uwadze art.32 KER oraz wcześniejszy jej opis chcę zwrócić uwagę na to że jest emitowana w trakcie przerwy reklamowej programu Masterchef Junior. Zarówno bohaterowie programu jak i duża część odbiorców to dzieci w wieku od lat 8. Reklama nie uwzględnia stopnia rozwoju dzieci oraz zagraża ich dalszemu psychicznemu oraz moralnemu rozwojowi (art.25). Proszę o interwencję. – czytamy w skardze.

W czasie posiedzenia skargę przedstawia arbiter-referent, który wniósł o uznanie reklamy za sprzeczną z dobrymi obyczajami oraz zarzucił, że reklama nie była prowadzona w poczuciu odpowiedzialności społecznej oraz zgodnie z zasadami uczciwej konkurencji. Wniósł również o uznanie reklamy za niezgodną Kodeksem Etyki Reklamy, według którego „reklamy skierowane do dzieci lub młodzieży muszą uwzględniać stopień ich rozwoju oraz nie mogą zagrażać ich fizycznemu, psychicznemu lub moralnemu dalszemu rozwojowi".

Ponadto, arbiter-referent poinformował, że zgodnie z zapisami Kodeksu, jego przepisy stosuje się odpowiednio również do reklam, które nie są bezpośrednio skierowane do dzieci, jednak dzieci są ich odbiorcami ze względu na formę oraz miejsce i sposób prezentowania reklam.

Skarżony złożył pisemną odpowiedź na skargę. Wyjaśnił m.in, że reklama nie jest skierowana do dzieci. Była ona emitowana po godzinie 20.00, a widownia programu Master Chef Junior w wieku poniżej 12 lat wynosi zaledwie 14 %, czyli daleko mniej niż próg minimum 35 % - czyli wskazany w Kodeksie wskaźnik pozwalający przyjąć , że reklama jest skierowana do dzieci. Przy programie Master Chef Junior reklamowane jest często piwo czy filmy przeznaczone dla widzów dorosłych.

Opisane wyżej sceny są jednymi z wielu ukazanych w filmie reklamowym i bynajmniej nie są dominującym elementem przekazu. Zachowania podobne do sceny z życia zwierząt, jaką ukazano w reklamie, w scence, która z uwagi na jej bardzo krótki czas trwania jest na granicy percepcji, dzieci mogą oglądać w czasie wycieczki do zoo, spaceru, albo oglądania filmów przyrodniczych emitowanych przed godziną 20.00. W scenie tej nie ukazano żadnych szczegółów aktu odbywanego, zdaniem autora, przez oba żółwie. (…) Jednak oceniając reklamę z punktu widzenia współczesnych standardów obyczajowych grupy docelowej (do której, co ponownie podkreślam, nie należą dzieci) można ją uznać za miejscami frywolną i rubaszną, lecz nienaruszającą zasad etycznej reklamy.” - napisano w odpowiedzi.

Zespół Orzekający nie dopatrzył się w reklamie naruszenia normy Kodeksu Etyki Reklamy i uznał, że reklama była prowadzona w poczuciu odpowiedzialności społecznej oraz zgodnie z dobrymi obyczajami. Zespół Orzekający uznał również, że reklama nie zawiera treści zagrażających fizycznemu, psychicznemu lub moralnemu dalszemu rozwojowi dzieci i młodzieży.

Źródło: Związek Stowarzyszeń Rada Reklamy

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Monitory wieloformatowe Newline Direct View LED all-in-one
Do oferty Newline Interactive wchodzą wielkoformatowe monitory Direct View LED all-in-one w rozmiarach – 120”, 150” i 180 cali. Seria Newline DV to połączenie najnowocześniejszej technologii z eleganckim designem.
New Balance powraca z kampanią Run Your Way
Niezależnie od płci, wieku, pochodzenia, intensywności treningów, motywacji czy wyznaczonych celów, dla marki New Balance jeśli biegasz, jesteś biegaczem. Kampania ‘Run Your Way’ skierowana jest do każdego, kto mierzy się z tym sportem, bez względu na poziomu zaawansowania. Kolejna odsłona tej aktywacji wzmacnia przesłanie marki zachęcając...
McCann Poland globalnym partnerem XTB w obszarze kreacji
McCANN Poland został globalnym partnerem kreatywnym XTB. Agencja będzie odpowiadała za stworzenie międzynarodowej kampanii obejmującej opracowanie kreacji dla nowej platformy komunikacyjnej oraz za produkcję materiałów foto i wideo na wszystkich 13 rynkach, na których jest obecny XTB. Agencja została wybrana w drodze przetargu.
Badania Havas z serii Meaningful Brands już w nowym serwisie
Havas prowadzi badanie Meaningful Brands już od 15 lat – w tę okrągłą rocznicę agencja prezentuje nowy branding swojego flagowego badania oraz serwis www.meaningful-brands.com, na którym można znaleźć raporty Meaningful Brands z ostatnich 3 lat.
Piotr Grabarczyk w nowej roli w MBridge
Wraz z rozwojem struktur klienckich i agencyjnych w MBridge, Piotr Grabarczyk, który do tej pory realizował swoje zadania jako Digital Strategist, obejmuje stanowisko Team Leadera i tym samym rozwija dział, który łączy kompetencje działów sprzedaży i strategii.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764