logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (21): Malowanie

   16.08.2014, przeczytano 5635 razy
ilustracja
fot. bank zdjęć Fotolia

Nie ma większego sensu malować bardzo szlachetnych i barwnych powierzchni PMMA lub PVC litego, dlatego malować będziemy głównie elementy wykonane w całości z PVC spienionego, które zazwyczaj ma znacznie gorszą jakość powierzchni.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/malowanie,22388,artykul.html

Wśród farb przeze mnie stosowanych najlepsze efekty dało stosowanie farb akrylowych bądź renowacyjnych samochodowych.

Farby akrylowe w pojemnikach pod ciśnieniem (tzw. aerozole) są wystarczająco trwałe do takich zastosowań, a ich powłoka nie starzeje się zbyt szybko. Wiele jednak zależy od rozmiarów elementów. Przy wielkościach np. 80x80 cm. pomalowanie aerozolem całej bryły mającej przeważnie ok. 20 cm głębokości będzie już zajęciem żmudnym i nieopłacalnym. Warto rozważyć wtedy użycie kompresora i zestawu natryskowego, bądź zlecenie usługi w warsztacie lakierniczym.

Istotne też jest jaką jakość powłoki chcemy uzyskać. Na większe elementy z reguły nie warto nakładać lakierów błyszczących wymuszających bardzo staranne wykończenie powierzchni – przy typowych warunkach ekspozycji efekt błysku nie jest już ani specjalnie widoczny ani potrzebny, generuje natomiast spore koszty. Powłoki matowe znacznie lepiej sprawdzają się zarówno na większych jak i na mniejszych elementach. Doskonale maskują ewentualne niedoskonałości powierzchni, znacznie lepiej uwypuklają światłocień podkreślając głębię.

Na dużych bryłach wystarczy czasem malowanie zwykłym wałkiem malarskim, na mniejsze powinniśmy zakupić farby pod ciśnieniem tzw. matowe. Wszystkie większe hurtownie farb wyposażone we własne mieszalniki farb oferują obecnie możliwość przygotowania w postaci aerozoli dowolnych kolorów farb akrylowych. Jedynym warunkiem bywa konieczność zakupienia jednorazowo minimum 7 pojemników.

Podłoże musimy przygotować tak jak w wypadku każdego innego malowania dokładnie oczyszczając z resztek pyłu szlifowania, myjąc i susząc. Jeżeli bryły są stosunkowo głębokie, kładziemy je najpierw licem do stołu i nakładamy pierwsze warstwy lakieru. Skupiamy się na tych fragmentach gdzie najtrudniej jest dotrzeć: ciasne wnęki kształtu, otwory itp.

Specyfika malowania akrylowymi farbami pod ciśnieniem jest następująca: jak najcieńsza warstwa i jak najczęściej. Nie wolno dopuścić do „zlania” się farby na powierzchni. Praktycznie nie musimy robić większych przerw pomiędzy kolejnymi warstwami – są one nawet niewskazane ze względu na możliwość „zważenia” się powłoki czyli pojawienia się drobnych zmarszczeń.

Po wstępnym pomalowaniu spodnich krawędzi otworów i wszystkich miejsc łatwiej dostępnych od spodu, przewracamy elementy na drugą stronę. Następnie malujemy obrzeża stopniowo posuwając się wyżej. Na koniec malujemy lica.

Farba nie kryje zbyt dobrze dlatego będziemy zmuszeni wykonać czasem i 4 do 8 warstw. O ile nie nałożyliśmy jednorazowo nigdzie zbyt grubej powłoki, lakier będzie wysychał bardzo szybko. Praktycznie już po 30 min będziemy mogli przenieść elementy. W celu nabrania wytrzymałości powłoki powinniśmy pozostawić je w spokoju na cały dzień w temperaturze pokojowej w przewiewnym pomieszczeniu.

Używając farb renowacyjnych powinniśmy zwrócić uwagę na informacje dotyczące ilości i częstotliwości nakładanych warstw znajdujące się na opakowaniu pojemników. Trzeba będzie ściśle się do nich zastosować, a przerwy pomiędzy poszczególnymi warstwami na pewno będą dłuższe. Z reguły też farby renowacyjne lepiej kryją i nie będziemy zmuszeni nakładać zbyt wielu warstw.

Do malowania wałkiem dużych brył możemy stosować farby akrylowe rozpuszczalne w wodzie, trzeba tylko dobrać odpowiedni rodzaj wałka który nie będzie powodował tzw. „bąblowania”.



REKLAMA

avatar użytkownika
+ + + + + + + + + + + +

Tekst opublikował użytkownik: Salomon

(Leszek Salomon)

Salomon o sobie:

Kompetencje
- kreacja marki
- strategie wizerunkowe
- typografia, tworzenie krojów pisma
- kreacja systemów identyfikacji wizualnej firm i instytucji
- tworzenie tekstów reklamowych
- grafika reklamowa
- naming
- obsługa programów Fontlab, Corel, PS
- aplikowanie folii samoprzylepnych
- obróbka i gięcie tworzyw sztucznych
- konstruowanie elementów trójwymiarowych w reklamie
- podświetlenie lampami jarzeniowymi, i LED

Osiągnięcia
- jestem autorem kilkudziesięciu kompleksowych systemów identyfikacji wizualnych dla firm
- opracowanie i wdrożenie urządzenia do podgrzewania tworzyw sztucznych do zagięcia "Terva"
- autorskie technologie min. budowy kasetonów i liternictwa przestrzennego
- inicjatywa "Fontdivision" skupiająca autorów krojów pisma i fontów

Kariera
1986 - 1989: praca w dekoratorni PSS Społem
1990 - 1991: praca w agencji plastycznej Agena
1992: praca na własny rachunek

Więcej informacji o użytkowniku

Zdjęcie wałka malarskiego pochodzi z banku zdjęć Fotolia

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Rebranding Atikus - nowa identyfikacja wizualna dewelopera
Atikus to marka dewelopera, w której DNA zaszyte są sztuka projektowania oraz realizacji. Założyciele marki to dwóch pasjonatów: architektury oraz budownictwa i swoje zamiłowania starają skutecznie realizować w zakresie kolejnych, zrealizowanych inwestycji. Ich motto: „Mieszkaj wygodnie” wskazuje na zaangażowanie i dbałość o każdy detal, bo wiedzą jak ważne jest to z punktu...
Tetrachromatyzm - fenomenalna wrażliwość na kolor
Tetrachromatyzm to rzadki fenomen związany z percepcją kolorów częściej występujący u kobiet. Takie osoby potrafią wyłapać setki milionów odcieni więcej niż przeciętna osoba.
Prawna ochrona marki osobistej. Prawo do firmy a znak towarowy
Gdyby istniał skuteczny sposób prawny na zatrzymanie raz zbudowanego zaufania to byłaby to z pewnością najchętniej realizowana usługa prawna. Niestety, w tym zakresie prawo nie jest idealne. Co nie oznacza, że nie oferuje ono żadnych sposobów ochrony marki osobistej. Dzisiaj przedstawię Ci dwa sposoby ochrony marki osobistej, które warto znać: prawo do firmy oraz znak...
Plan marketingowy miasta i zrównoważone planowanie rozwoju
Strategiczny plan marketingowy, uważany za ważne narzędzie zarządzania w organizacji, wykorzystywany jest także przez miasta w Polsce jako jeden z głównych aspektów wsparcia w podejmowaniu decyzji i osiąganiu wyznaczonych celów. Zrównoważony rozwój to jeden z wiodących trendów w obecnych czasach. Właściwy do wprowadzania zmian i podążania za innowacjami. Określa wiele...
Biuro Bayer zainspirowane Oliwą spod kreski Design Anatomy
Biuro jednego z najstarszych rezydentów Olivia Centre przeszło metamorfozę. Dostosowane do najnowszych trendów biuro grupy Bayer powstało w duchu less waste, a opiera się na nowej strategii przestrzeni pracy, obowiązującej w całej grupie. Za projekt odpowiada pracownia Design Anatomy, której portfolio obejmuje ponad 200 tys. m.kw. zaprojektowanych i wykończonych...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764