logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Wiedza: wybór redakcji

Pokazuj 5 10 20 50 na stronie
Sortuj wg: daty popularności liczby komentarzy
liczba artykułów: 463
Meta zapłaci miliardy? Pozwy reklamodawców i organizacji konsumenckich

W USA nawet siedem miliardów, a w UE do 4% rocznych przychodów. Tyle będzie na stole, gdy sądy zgodzą się z roszczeniami reklamodawców i organizacji konsumenckich. W USA skarżą się firmy, które przekonują, że zastosowany przez Metę wskaźnik zawyżał liczbę potencjalnych widzów ich materiałów aż o 400%.

25.03.2024 | przeczytano: 1420 razy (komentarzy: 40)
Google zablokował 5,5 miliarda reklam. Scamem karmi nas AI

Treści o charakterze seksualnym, promocja broni czy nielegalny hazard, prezentowane często przez deepfejki na podobieństwo znanych osób. To m.in. takie reklamy są na celowniku Google, który na swojej platformie zablokował aż 5,5 miliarda reklam. Pod bacznym okiem korporacji z Doliny Krzemowej są też wybory – zarówno w Polsce jak i te uznawane za najważniejsze, czyli w USA.

01.04.2024 | przeczytano: 771 razy (komentarzy: 33)
Polityczne wojny na boty: Astroturfing, rząd i Rosjanie

Polityczna wojna na boty to nie tylko polska specjalność. Już w czasie arabskiej wiosny (szczególnie w latach 2009–2010) po to narzędzie sięgali egipscy i syryjscy dyktatorzy, by zniekształcać, tłumić lub zakłócać przekaz protestujących. Podobne działania władzy zostały udokumentowane i opisane w Meksyku (2015 r.) i wielokrotnie w Rosji. Nawet w krajach, w których protestujący muszą się liczyć z poważniejszymi zagrożeniami, manipulowanie ruchem w mediach społecznościowych to realny problem. Utrudnianie komunikacji między protestującymi, sianie teorii spiskowych, zniekształcanie przekazu, który wydostaje się na zewnątrz to niestety całkiem skuteczne taktyki. Czy można ustalić, kto pociąga za sznurki? Jakich środków potrzeba, by samemu włączyć się do gry? Czy można wygrać z botnetem, nie wynajmując własnego?

14.09.2017 | przeczytano: 2559 razy (komentarzy: 28)
Czy w ACTA chodzi o prawa autorskie?

Zmierzch epoki przemysłowej zapowiadał koniec monopolu na dystrybucję własności intelektualnej. Upowszechnienie dostępu do internetu przyniosło w tej dziedzinie rewolucyjną zmianę: dystrybucja treści stała się możliwa bez udziału nośników, których wytwarzanie i sprzedaż kontroluje biznes oparty o drukarnie, tłocznie płyt, nadajniki i rozbudowane zaplecze logistyczne. W krótkim czasie cała ta machina zaczęła być anachroniczna. Internet pozwolił twórcom na docieranie do odbiorców i fanów z ominięciem pośrednictwa tradycyjnych wydawców.

27.01.2012 | przeczytano: 7326 razy (komentarzy: 21)
Czy reklamodawca naprawdę wie, ile mam na koncie?

Dzięki publikacjom Zaufanej Trzeciej Strony i Niebezpiecznika klienci mBanku dowiedzieli się, że informacje o ich saldzie regularnie trafiają na serwery Gemiusa – zewnętrznej firmy, która dostarcza kompleksowe analizy ruchu na stronie...

29.04.2017 | przeczytano: 4785 razy (komentarzy: 20)
Logo dla Polski: Co dalej ze „sprężyną”?

W związku z pojawiającymi się w mediach doniesieniami o zarzuceniu przez Fundację Marka dla Polski projektu „Logo dla Polski”, który był przedmiotem wielu publikacji i komentarzy w naszym serwisie, poprosiliśmy o stanowisko Fundacji w tej sprawie. Publikujemy je wraz z naszym krótkim komentarzem.

20.08.2015 | przeczytano: 2628 razy (komentarzy: 18)
Początek stycznia - czas „uwalniania” praw autorskich do utworów

1 stycznia jest datą ważną z wielu powodów. Początek miesiąca, początek roku czy początek jakiegoś innego umownego cyklu. Niewiele osób jednak wie, że ten dzień jest bardzo istotny z punktu widzenia prawa autorskiego oraz że stał się datą nieoficjalnego, międzynarodowego święta znanego jako Dzień Domeny Publicznej.

09.01.2020 | przeczytano: 2649 razy (komentarzy: 18)
Prawo autorskie w przedświątecznej gorączce

Skąd Św. Mikołaj zna nasze adresy? Skąd wie, kto był grzeczny? Czy pakowanie prezentów i wysyłanie życzeń podlega ochronie? Czy wizerunek Mikołaja jest dobrem publicznym? - czyli prawo autorskie w przedświątecznej gorączce.

11.12.2019 | przeczytano: 1177 razy (komentarzy: 17)

Jak ocenić skuteczność tablicy reklamowej, bannera, reklamy świetlnej? Amatorskie rozwiązania łatwo jest odróżnić od profesjonalnych projektów po tym, że nie są tworzone z myślą o ich funkcji, ale schlebiają raczej gustowi autora i jego zapędom dekoratorskim.

04.02.2001 | przeczytano: 28849 razy (komentarzy: 17)
Kryzys męskości w polskiej reklamie - czyli o aftach, laktozie i... bałwanku

W ostatnim czasie pojawiają się przekazy reklamowe, które zdają się być efektem panującego według psychologów kryzysu męskości. Delikatność, wrażliwość, a niekiedy wręcz nieporadność życiowa to, według twórców obraz współczesnego mężczyzny. Pytam więc, gdzie się podziali Ci prawdziwi?

11.07.2016 | przeczytano: 2674 razy (komentarzy: 17)

Kampania reklamowa Inteligo dotarła na strony głównych polskich portali - Onetu i Wirtualnej Polski. Logo i kolorystyka Inteligo opanowały całkowicie ich interfejsy. Uderzenie było mocne. W tym huku najwyraźniej nie zauważono, że oba portale wylądowały daleko poza delikatną granicą tego, co nazywamy etyką w reklamie.

15.05.2001 | przeczytano: 24442 razy (komentarzy: 16)
Folia na folię - kilka pomysłów na ploter tnący

Rick Williams dzieli się pomysłami na wykonanie atrakcyjnego liternictwa przy wykorzystaniu techniki nakładania folii. Nie wszystkie z pokazanych tu, typowo amerykańskich rozwiązań, muszą budzić entuzjazm od strony plastycznej. Oparte są jednak na znanych każdemu sztuczkach technicznych i dowodzą, że dysponując jedynie ploterem tnącym nie jesteśmy skazani na banalne wycinanie standardowych liter.

24.09.2002 | przeczytano: 35540 razy (komentarzy: 16)
Starachowice z nową identyfikacją wizualnąZobacz fotorelację

Starachowice prezentują nowy system identyfikacji wizualnej, który łączy innowacyjność z industrialnym duchem miasta, równocześnie podkreślając bliski związek z naturą. Nowa komunikacja ujednolica miejską identyfikację i będzie stosowana zarówno w działaniach wewnętrznych Urzędu Miasta, a także w materiałach promocyjnych. Projekt przygotowała agencja APLAN MEDIA.

04.08.2023 | przeczytano: 4801 razy (komentarzy: 15)
Upadek tvscreen.pl, czyli ratuj się kto może...

Ostatnio głośno się w sieci zrobiło o bankructwie wrocławskiej spółki Digital Partners, właściciela serwisu tvscreen.pl. Większość czytelników przyjmuje te rewelacje z zaskoczeniem, słysząc o tvscreen.pl po raz pierwszy i zadając sobie pytanie: skąd w mediach tyle szumu o serwisie, który stawiał sobie za cel zdobycie 20 tys. użytkowników?

26.02.2012 | przeczytano: 4043 razy (komentarzy: 15)
Prawne aspekty reklamy z udziałem Youtuberów

Z roku na rok coraz większą popularność zdobywają Youtuberzy, czyli osoby prowadzące swój kanał na portalu Youtube. Youtuberzy tworzą (często świetnej jakości) filmy o grach komputerowych, wydarzeniach kulturalnych, relacjach z rodzicami czy przyjaciółmi. Wielu Youtuberów tworzy też filmy o charakterze satyrycznym czy komediowym. Najbardziej popularni Youtuberzy mają nawet po kilkaset tysięcy subskrybentów. Nic dziwnego więc, że reklamodawcy coraz częściej nawiązują współpracę z Youtuberami chcąc promować swoje produkty i usługi. Kwestie prawne współpracy z Youtuberami zyskują więc na znaczeniu. O czym warto pamiętać?

02.04.2016 | przeczytano: 4499 razy (komentarzy: 14)
Nowe logo dla Polski? Co na to projektanci?

Od kilku dni trwa głosowanie na "logo dla Polski". Sprawa ta wzbudziła sporo emocji. Poniżej zamieszczamy komentarz przygotowany przez Pawła Krzywdę, członka Zarządu STGU, współautora m.in. systemu identyfikacji Policji.

17.10.2014 | przeczytano: 8907 razy (komentarzy: 14)

Posiadanie kosztownego oprogramowania do cięcia nie jest warunkiem uruchomienia plotera. Przygotowując pracę do cięcia "bezpośrednio" z Corela trzeba jednak nieco zweryfikować swoje przyzwyczajenia, związane najczęściej z przygotowaniem prac na użytek poligrafii.

05.02.2001 | przeczytano: 62200 razy (komentarzy: 13)
Re:design w Gdyni: Nowe szyldy dla rzemieślników

Bez kolorowych kasetonów, bez zaklejania folią szyb – pięć zakładów rzemieślniczych w historycznym centrum Gdyni zyskało nowe szyldy i witryny zaprojektowane przez polskich grafików.

21.12.2015 | przeczytano: 4329 razy (komentarzy: 13)
„Orli Dom” trafia do księgarń i pod patronat Signs.pl

W maju e-book prezentujący projekt „Orli Dom” trafił do księgarń internetowych. Po nieudanych próbach znalezienia wydawcy książki drukowanej autor zdecydował się wydać pierwszy tom w wersji elektronicznej.

12.08.2015 | przeczytano: 6635 razy (komentarzy: 13)
 CSK logo ma, ale...

Centrum Spotkania Kultur ogłosiło wyniki międzynarodowego konkursu na swoje logo i identyfikację. Gratuluję zwycięzcom. Sam uczestniczyłem w tym konkursie (moja prezentacja projektu jest do obejrzenia na Behance), ale po werdykcie czuję lekkie zniesmaczenie, pewnie nie ja jeden.  Jednak zanim wyjaśnię dlaczego i zaprezentuję nagrodzonych pozwolę sobie na mały wstęp o regulaminie, przyda się do weryfikacji zaprezentowanych prac.

27.07.2015 | przeczytano: 3941 razy (komentarzy: 13)
Projekt Orli Dom: Po co testy?

Na stronie Orli Dom prezentuję testy użytkowe mojego projektu narodowego godła. Wydawało mi się, że to sprawa zrozumiała, aliści przy okazji niedawnej rozmowy z młodym projektantem, zostałem zaskoczony krótkim pytaniem - po co to robię? Dobre pytanie!

06.05.2012 | przeczytano: 5729 razy (komentarzy: 12)
Alfabet Wyceniania wg STGU

Temat stawek i rozliczeń w branży projektantów grafiki użytkowej jest tematem gorącym od wielu lat. Od co najmniej dwóch rozmawiamy z Wami o tym na spotkaniach – konferencjach, KSPG, spotkaniach projektowych i prywatnych. Temat budzi wiele emocji i obaw – z jednej strony, wielu z nas doskonale radzi sobie na rynku, ma uporządkowane cenniki, zna stawki i potrafi sobie doskonale radzić w świecie wycen przetargowych. Z drugiej strony, są także projektanci, którzy swoje wyceny opierają na realnych kosztach prowadzenia swojego studia i stąd wyprowadzają stawki za swoje usługi. Wszystko to prowadzi w prostej linii do tego, że na pytanie, ile kosztuje dana usługa, jedyną odpowiedzią stało się: „to zależy”.

22.04.2020 | przeczytano: 1900 razy (komentarzy: 12)
Najwyższy stopień przymiotnika

Reklamowe porady językowe: Najwyższy stopień przymiotnika

Motto: „I jeszcze dłużej, i jeszcze raz, sto lat, sto lat niech żyje nam...” (cytat z „kultowej” piosenki naszych rodziców)

Kiedy chodziłem do szkoły uczono mnie, że przymiotnik ma – oprócz formy podstawowej – dwie gradacje, czyli stopień wyższy i najwyższy. Prawdę tę podawano jako aksjomat językowy, sugerując jednocześnie, że pewne przymiotniki stopnie wyższe tworzą przy pomocy konstrukcji prostych, inne zaś – przy pomocy konstrukcji złożonych. Niektóre zaś przymiotniki – jak na przykład „ludowy”, „etniczny”, czy „cywilizacyjny” – stopniowaniu nie podlegają. I koniec filozofii.

20.10.2004 | przeczytano: 35047 razy (komentarzy: 11)
Artykuły z cyklu Reklamowe porady językowe
Szyldy inaczej

Portfolio: Szyldy inaczej

Jak odnowić stary szyld i uporządkować przestrzeń? Projekt Re:design szyldów na przykładzie lodziarni, udowadnia, że jest to możliwe i całkiem proste.

29.01.2015 | przeczytano: 5279 razy (komentarzy: 11)
Artykuły z cyklu Portfolio
Czarno-białe niespodzianki

Z pamiętnika Chochlika (2): Czarno-białe niespodzianki

Kolory w poligrafii to temat rzeka, ale można go sprowadzić do jednego podstawowego problemu: dlaczego wydrukowana publikacja wygląda często inaczej (czytaj: gorzej) niż na ekranie komputera. Nie będę dzisiaj zagłębiać się w skomplikowane meandry kalibracji monitorów i prawidłowego odwzorowywania przez nie kolorów. Na to przyjdzie czas później. Dzisiaj opowiem o paru niespodziankach, jakie mogą sprawić nam dwie specyficzne barwy: czarna i biała.

02.07.2011 | przeczytano: 6374 razy (komentarzy: 10)
Artykuły z cyklu Z pamiętnika Chochlika
Identyfikacja CSK w Lublinie: projekt konkursowyZobacz fotorelację

Przystępując do szukania pomysłu na konkursowy znak miałem określony briefem zakres znaczeniowy. Należało znaleźć element wspólny dla wielokulturowości, mimo istnienia odrębności, a nawet przeciwieństw.

05.09.2015 | przeczytano: 3491 razy (komentarzy: 10)
Artykuły z cyklu Portfolio
Czy miasta potrzebują logotypu?

Otrzymaliśmy od Urzędu Miasta Krakowa zapytanie ofertowe dotyczące modyfikacji systemu identyfikacji „KRK”. Postanowiliśmy upublicznić odpowiedź, przedstawiającą nasze stanowisko dot. stanu identyfikacji wizualnej polskiej sfery publicznej – bo chyba nie jesteśmy w nim odosobnieni.

07.03.2014 | przeczytano: 9528 razy (komentarzy: 10)

Częste pytania o kalibrację monitora w Photoshopie, Corelu lub innym programie, można by skwitować krótką odpowiedzią: wybiórcza kalibracja prowadzona w jednym z programów nie ma sensu. Jest to proces, który ma zapewnić kontrolę kolorystyczną na każdym etapie pracy nad obrazem. Zajmijmy się jednak Photoshopem 6 i zobaczmy jak poradzić sobie z kalibracją na użytek druku w tradycyjnej drukarni.

12.03.2001 | przeczytano: 41730 razy (komentarzy: 10)
Częstochowa często chowa - nowe logo, identyfikacja i kampania

Miasto Częstochowa zaprezentowało w środę nowy logotyp oraz inne elementy identyfikacji wizualnej. Projekt oparto na grze słów i stosunkowo prostym graficznym zabiegu. Z ideą nowego logo i pomysłem na kampanię, która będzie mu towarzyszyć, wiąże się także nowy kalendarz miejski na 2018 r.

30.11.2017 | przeczytano: 10446 razy (komentarzy: 10)
Sposoby na efektowny layout WWW

Jest wiele różnych rodzajów layoutów. Właściwie tyle ile branż handlowych, usługowych oraz ludzkich zainteresowań, które z grubsza możemy poddać pewnym klasyfikacjom. W tym artykule chcielibyśmy przedstawić luźny zbiór różnego rodzaju sposobów i rozwiązań stworzonych na potrzeby prostych, jak i złożonych projektów WWW. Program - Photoshop CS4 Poziom - Łatwy

31.07.2010 | przeczytano: 39760 razy (komentarzy: 9)
Apolonia czy Arogancja?

Poruszeni kontrowersjami wokół kroju Apolonia postanowiliśmy zamieścić w Signs.pl ciekawy komentarz opublikowany pierwotnie na stronach STGU. Zaskakująca jest łatwość z jaką autor projektu uzyskał wsparcie ze strony autorytetów, w tym części grona naukowego krakowskiej ASP. Jednak najbardziej szokująca wydaje się błyskawiczna kariera medialna dr. Tomasza Wełny, który w relacjach dziennikarskich urósł do roli autora "pierwszej polskiej czcionki"... Zapraszamy do lektury i dyskusji:

31.08.2011 | przeczytano: 19098 razy (komentarzy: 9)
Subiektywny słownik terminów wykrojnikowych

ABC opakowań kartonowych i wykrojników (3): Subiektywny słownik terminów wykrojnikowych

Wyjątkowość nazewnictwa związanego z technologią wycinania bierze się po części stąd, że jest ona stosunkowo leciwa. Nie podam konkretnej daty użycia pierwszego na świecie wykrojnika – wystarczy, że za tak zwanej „komuny” już się ich w Polsce używało. Tymczasem ani terminologia związana z wykrojnikiem introligatorskim, ani nawet sama technologia, nie były nigdy szczególnie popularnym tematem publikacji. Trochę jak w wypadku sztuki rękodzielniczej - wiedza i nazewnictwo przekazywane były i są głównie drogą ustną.

02.08.2011 | przeczytano: 27282 razy (komentarzy: 9)
CorelDRAW – pułapki na początkujących

Większość małych drukarni do obróbki zdjęć i montażu używa Photoshopa w połączeniu z programem CorelDRAW. Corel uważany jest przez profesjonalistów za program amatorski, służący jedynie do domowego projektowania wizytówek. Ich opinia nie do końca jest sprawiedliwa, a program CorelDRAW służy wielu grafikom i operatorom DTP do składu publikacji i montażu. Oczywiście, muszą oni w umiejętny sposób omijać niedoskonałości programu, aby wydrukowany materiał zgodny był z projektem. Warto więc przybliżyć niektóre zagrożenia i pułapki czekające na początkujących operatorów DTP.

18.06.2007 | przeczytano: 106749 razy (komentarzy: 9)
Alfabet Wyceniania: komentarz Tomasza Bilaka

Lubię to co robię, projektowanie sprawia mi przyjemność. Jednak nie robię tego za darmo, więc temat kosztorysowania jest dla mnie ważny. Alfabet Wyceniania to świetna okazja do rozpoczęcia dyskusji na ten temat.

21.06.2020 | przeczytano: 1292 razy (komentarzy: 9)
Alfabet Wyceniania: komentarz Bartka Kotowicza

Nie od dzisiaj wiadomo, że kwestia wycen jest dla branży kreatywnej, a szczególności dla projektantów i studiów projektowych, najtrudniejszym obszarem biznesu. Obszarem po którym, większość porusza się po omacku i bez ustalonych reguł. Dlatego w ogólnym wymiarze wyniki ankiety nie są dla mnie sporym zaskoczeniem. Wgłębiając się w materiał dostrzegam trzy tematy, przy których należy na chwilę się zatrzymać.

25.04.2020 | przeczytano: 977 razy (komentarzy: 9)
Creative Tension i logo dla Polski: Głos pomysłodawców

W ciągu sześciu dni ponad 115 000 Polaków oddało głos na sprężynę, która najbardziej przypadła im do gustu. Celem prowadzonej kampanii nie jest wyłącznie wybór logo, lecz przedstawienie całej idei budowania Marki Polska, wyrażonej w Creative Tension, stworzonej przez brytyjskiego guru od brandingu - Wallego Olinsa. Nowe logo zostało zakupione przez polskich przedsiębiorców i zostanie nieodpłatnie przekazane na rzecz Skarbu Państwa. Głosowanie na stronie www.logodlapolski.pl potrwa do 28 października.

21.10.2014 | przeczytano: 6353 razy (komentarzy: 9)
Czy potrzebny mi Distiller?

Format PDF stał się standardem w elektronicznej wymianie dokumentów. Jego zastosowania nie ograniczają się do publikacji elektronicznych. Dzięki redukcji objętości, uniwersalnemu charakterowi i szybkiemu podglądowi jest on także popularnym narzędziem wymiany prac pomiędzy różnymi programami, w tym przesyłania prac do naświetlania lub druku - np. przez internet. Acrobat Distiller - oryginalne oprogramowanie generujące pliki PDF - jest jednak stosunkowo kosztowny. Wielu początkujących grafików zadaje sobie pytanie, czy można się bez niego obejść?

15.11.2002 | przeczytano: 50611 razy (komentarzy: 8)
Czego unikać rysując wykrojnik?

ABC opakowań kartonowych i wykrojników (1): Czego unikać rysując wykrojnik?

Przeglądając sieć, a także statystyki oglądalności naszej strony internetowej, zauważyłem, że całkiem sporo ludzi szuka informacji dotyczących projektowania wykrojników. To natchnęło mnie do napisania szerzej na ten temat.

07.07.2011 | przeczytano: 26793 razy (komentarzy: 8)
Przegląd materiałów: metale

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (4): Przegląd materiałów: metale

Gdy mowa o wykorzystaniu metali w reklamie świetlnej i grafice przestrzennej, na myśl przychodzi od razu aluminium. Rzeczywiście, wybór produktów jest olbrzymi, a są wśród nich również bardzo specjalistyczne rozwiązania - jak taśmy do produkcji znaków blokowych czy profile do budowy otoków świetlnych w technologii elastycznego lica. Wbrew pozorom jednak aluminium nie zdobyło tego rynku na wyłączność: np. profile stalowe, w tym profile z blachy ocynkowanej są tańszą alternatywą aluminium, znajdującą zastosowanie w wypadku większych konstrukcji.

27.01.2013 | przeczytano: 3620 razy (komentarzy: 8)
Jak mogłaby wyglądać koncepcja uporządkowania reklam na przykładzie Pienińskiego Parku Narodowego

Jeżeli prace nad ustawą o wzmocnieniu narządzi krajobrazu przebiegną sprawnie, to już za rok samorządy i inne jednostki ochrony przyrody będą mogły przystąpić do tworzenia planów reklamowych. Trzy studentki architektury krajobrazu Politechniki Krakowskiej przeprowadziły w lipcu i sierpniu 2012 roku badania terenowe, których wynikiem jest zarys koncepcji planu lokalizacji reklam.

14.08.2013 | przeczytano: 7050 razy (komentarzy: 8)
Wykorzystanie prac stworzonych dla agencji we własnym portfolio

Dostałam propozycję pracy dla agencji reklamowej. Będę jednak też nadal tworzyła jako freelancer. Czy mogę wykorzystywać przygotowane dla agencji materiały w moim portfolio?

24.06.2019 | przeczytano: 4477 razy (komentarzy: 7)
Alfabet Wyceniania: komentarz Michała Dąbrowskiego

Kwestia wycen w branży kreatywnej to istny temat rzeka. Raz rwąca, raz spokojna, jednak z całą pewnością kręta i nieprzewidywalna - na tyle, że nawet doświadczeni gracze często mają z nią problem. Przyczyn tego stanu rzeczy można upatrywać w wielu zjawiskach, których opisywanie tutaj nie ma większego sensu, bo zajęłoby po prostu zbyt dużo miejsca. Jednak patrząc na wyniki badań, z pewnością dobrze byłoby, żebyśmy jako branża w większym zakresie pracowali nad standardami oraz zaczęli się dzielić wiedzą w tym zakresie.

02.05.2020 | przeczytano: 1576 razy (komentarzy: 7)
Przegląd materiałów: folie samoprzylepne

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (2): Przegląd materiałów: folie samoprzylepne

Folie samoprzylepne to obecnie mocno zróżnicowany segment wyrobów o właściwościach często ściśle dedykowanych. Podział przebiega w zależności od wielu parametrów: trwałości, sposobu obróbki, warunków aplikowania i pracy, rodzai powierzchni oklejanych, przepuszczalności światła, barwy, wykończenia powierzchni i wielu innych.

12.07.2011 | przeczytano: 9632 razy (komentarzy: 7)
Scenariusz (nie)pisany przez Żytnią. Skandal czy celowa reklama?

„Do niedawna nie wiedziałem nawet, że marka wódki 'Żytnia' jeszcze istnieje. Teraz słyszę o niej codziennie. Przypadek? Nie sądzę.” A to za sprawą jednego posta na profilu Żytniej Extra. Zgodnie z analizą Instytutu Monitorowania Mediów na temat kryzysu marki Polmos Bielsko-Biała w ostatnich trzech dniach, w okresie od 18.08 do 20.08.2015 roku, na portalach internetowych i w social mediach pojawiło się ponad 900 informacji, z czego najwięcej na Facebooku (ponad 480 publikacji), aż 40% z nich miała wydźwięk negatywny.

24.08.2015 | przeczytano: 3877 razy (komentarzy: 7)
Wyroby teczkopodobne

Z pamiętnika Chochlika (3): Wyroby teczkopodobne

W tak zwanych słusznie minionych czasach życie było proste, wręcz prostackie. Poligrafia też. Uwodzenie klientów feerią barw i wymyślnością kształtów, było zarówno technicznie jak i ideologicznie trudne, a praktycznie niepotrzebne. Teczki (bo o nich dziś mowa) kojarzyły się bardziej z tajnymi archiwami SB, niż z podstawowym gadżetem marketingowym. Siermiężne, wiązane w pętelkę, szaro-bure twory, stanowiły nieodzowny atrybut socjalistycznej biurokracji.

15.07.2011 | przeczytano: 5189 razy (komentarzy: 7)
Artykuły z cyklu Z pamiętnika Chochlika
Alfabet Wyceniania: komentarz Aleksandry Tulibackiej

Rozbieżność w wynikach ankiet – zarówno jeśli chodzi o wyceny logo, jak i poszczególnych elementów identyfikacji wskazują na smutne i niestety proste do przewidzenia wnioski – o pieniądzach i samym wycenianiu rozmawiamy zdecydowanie za mało.

01.07.2020 | przeczytano: 1605 razy (komentarzy: 6)
Jak będzie wyglądać przyszłość targetowanej reklamy?

Wyobraź sobie Internet, w którym z eksploatowanego surowca stajesz się klientem. Sam/-a decydujesz o tym, jakie informacje na Twój temat są zbierane i kto może mieć do nich dostęp. Możesz się zgodzić na profilowanie na podstawie zainteresowań czy miejsca zamieszkania, ale informacje o poziomie zarobków czy stanie zdrowia zachować dla siebie. Możesz zaakceptować reklamy sprzętu elektronicznego czy ubrań, a nie chcieć oglądać suplementów diety i pożyczek kuszących „niskim oprocentowaniem”. Żadnej z tych decyzji nie musisz uzasadniać, bo to Twoja prywatność i Twoje prawa. Czy taki świat jest możliwy?

13.07.2017 | przeczytano: 2198 razy (komentarzy: 6)
Błędy składu

Praktyczny Poradnik Poligraficzny: Błędy składu

Dziś prezen­tuję subiek­ty­wny wybór głównych błędów składu, z jakimi spotkałem się w trak­cie „obcow­a­nia” z plikami pro­duk­cyjnymi przesyłanymi do druku przez klien­tów drukarni, w której spędz­iłem prawie połowę życia. Mowa o plikach wynikowych, czyli uznanych przez ich twór­ców za gotowe do druku. Lista obe­j­muje jedynie te błędy, które mimo upływu lat i dwukrot­nej wymi­any pokole­niowej pow­tarzały się najczęściej..

18.05.2021 | przeczytano: 8754 razy (komentarzy: 6)
Kolorowe jarmarki

Z pamiętnika Chochlika (5): Kolorowe jarmarki

Aby grafik mógł dogadać się z drukarzem nie wystarczy dobra wola i wysoki poziom empatii. Potrzeba także jasno zdefiniowanych pojęć, którymi rozmówcy będą się posługiwać, gdyż głównym tematem tych dyskusji (oczywiście poza sportem, kobietami i szybkimi samochodami) są kolory. Ich nazw uczymy się od dziecka, ale w poligrafii wiedza ta na niewiele się przydaje, gdyż obarczona jest zbyt wysokim stopniem subiektywizmu.

05.08.2011 | przeczytano: 6578 razy (komentarzy: 6)
Artykuły z cyklu Z pamiętnika Chochlika
Jak Czesi zabronili stawiania reklam przy autostradach

Myli się ten, kto sądzi, że prezydencki projekt uchwały o ochronie krajobrazu gładko przejdzie przez sejm i senat. Środowiska antyreklamowe czeka teraz bój o jak najkorzystniejsze brzmienie ustawy. Dlatego zwróciliśmy się do Vojtěcha Razimy ze stowarzyszenia Kverulant z prośbą o podzielenie się czeskimi doświadczeniami z uchwalania zakazu stawiania reklam przy drogach najwyżej kategorii.

22.06.2013 | przeczytano: 4571 razy (komentarzy: 6)
1 2 3
Strona 1/10 (artykułów: 463)
Pokazuj 5 10 20 50 na stronie
Sortuj wg: daty popularności liczby komentarzy
REKLAMA
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764